Chciałbyś pracować zagranicą?

Podczas moich studiów nigdy nie wyjeżdżałem zagranicę. W chwili obecnej żyję zagranicą wraz z żoną. W pewnym momencie mojego życia pojawiała się możliwość wyjazdu, więc postanowiłem z niej skorzystać. Najczęstszym powodem wyjazdu zagranicę są studia, wolontariat lub praca. Najbliższa mi opcja wyjazdu związana była z wolontariatem. Jako, że jestem idealistą i nie miałem początkowo wybujałych celów zarobkowych postanowiłem poświęcić się pracy wolontaryjnej.

Pierwsze pytanie jakie nasuwa mi się na myśl: Co trzeba zrobić, aby przenieść się zagranicę? I skąd bierze sie ta motywacja. Odpowiedź znalazłem w TV.

Zacznę może od tego, że zawsze byłem wielkim fanem tv show: „House Hunter’s International“. Uwielbiałem obserwować różne style domów i wnętrz, inspirowało mnie, że każdy żyje inaczej w zależności od kraju i kultury. Podobnie ciekawiły mnie różnice pomiędzy życiem na wsi i w mieście.

HGCTV ma rownież inny ciekawy program przedstawiający życie zagranica. Seria premierowa była emitowana w ostatni czwartek i udało mi sie na nia załapać. Jedną rzeczą, która rzuciła mi sie w oczy było podkreślanie, że niektóre firmy zagraniczne oferują bardzo duże wynagrodzenie  i dodatkowe benefity osobom, które są skołonne do przeprowadzki. Na uwagę zasługiwały zawody: kierowcy, niań i pokojówek, którzy prócz wynagrodzenia dostają również zakwaterowanie i wyżywienie. Kwestie dodatkowe, które były naświetlane w programie dotyczyły róznic kulturowych i barier językowych. Szok kulturowy i nauka języka, których doświadczają osoby zagranicą, są w konsekwencji rozwijające.

Zastanawiając się nad wyjazdem zagranicę warto rozważyć plusy i minusy tego przedsięwzięcia.

Zalety pracy zagranicą

Szansa na poznanie nowej kultury

Potencjalnie niższe koszty utrzymania, choć zależy to konkretnie od miasta i kraju

Potencjalnie wysokie wynagrodzenie, wprost proporcjonalne do cen

Nowe, szersze perspektywy

Lepiej żałować, że sie coś zrobiło, niż, że się czegoś nie zrobiło

Otwarcie na nowe możliwości

Nauka języka obcego

Wady pracy za granicą

Odległość – przyjaciele, rodzina

Obce zwyczaje i odmienna kultura

Potencjalna bariera językowa

Wykorzenienie, wyrwanie z macierzy, do których jest się przyzwyczajonym

W razie niebezpieczeństwa lub pilnego powrotu do domu, musisz kupić bilet i zorganizować sobie lot

Rozgoryczenie i tęsknota za członkami rodziny

Rozczarowanie pracą i życiem zagranicą/ realia odmienne od nastawienia

Ponowne wdrożenie się w życie do powrocie do domu rodzinnego

Tak jak wszystko w życiu tak i wyjazd zagranicę jest opatrzony szeregiem plusów i minusów. Powyższa lista może się zmieniać w zależności od tego do jakiego państwa zamierzasz jechać. Więcej minusów napotkasz wyprowadzając się do Tokio, mniej gdy do Czech.

Gdy stanąłem przed wyborem wyjazdu zastanowiłem sie nad kilkoma rzeczami. Wraz z żoną chcieliśmy pracować w tym samym miejscu z podobnym natężeniem (dzięki internetowi to marzenie mogło się zyścić). Po drugie miałem oczekiwania co do wyższych zarobków, aby móc zrekompensować koszty wyjazdu. Po trzecie nasze nowe miejsce zamieszkania musiało nas ekscytować i ciekawić. Postawiłem sobie takie cele, szczęśliwie udało mi sie je osiągnąć.